Status og billeder
På denne side kan du løbende følge med i byggearbejdet på Solrødgård. Vi vil løbende lægge billeder op fra byggepladserne på de forskellige projekter.
Du kan i menuen til venstre finde tidligere opslag.
Marts 2018: Klima- og Miljøcentret næsten færdigt
Arbejdet med at bygge Klima- og Miljøcentret er nu nået så langt at kun indvendig aptering og belægningsarbejder udvendigt mangler. Indflytningen forventes at ske inden for de næste 3 måneder.
Se video fra området
Klima- og Miljøcenter
Det nye renseanlæg er under idriftsættelse. Der skal inden anlægget er i fuld drift gennemføres en række test og indreguleringer, men arbejdet foregår ålanmæssigt.
Vådområderne på Solrødgård har været færdig i knap to år og løser allerede den tiltænkte opgave med at forsinke regnvand ved store regnhændelser og dermed bidrage til at klimasikre Havelse å. Ud over dette er de også en del af de smukke og rekreative områder på Solrødgård.